?> Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefanii Sempołowskiej w Pabianicach

Rajd klas szóstych

zobacz więcej zdjęć
20 kwietnia uczniowie klas VI z opiekunem Mileną Krysiak uczestniczyli w Miejskim Rajdzie Ekologicznym zorganizowanym przez Urząd Miejski, SP 5, MOK i „EKO-REGION”.

Podczas rajdu rozwiązywaliśmy zadania z zakresu gospodarki odpadami i działalności spółki EKO-REGION oraz wykazywaliśmy się inwencją twórczą i sprawnością fizyczną. Przygotowując się do udziału w rajdzie na terenie szkoły odbyła się zbiórka szklanych butelek. Udało nam się zebrać 47 kg szkła.
Wesoły nastrój i ciepła słoneczna pogoda towarzyszyły nam przez cały rajd.

Nie ma życia bez wody

zobacz więcej zdjęć
Uczniowie ze Szkolnego Koła Ekologiczno- Teatralnego z okazji Międzynarodowego Dnia Wody wraz z opiekunem Mileną Krysiak przygotowali przedstawienie pt „ Nie ma życia bez wody”. Inscenizację poruszającą problem zmniejszania się czystej wody na świecie obejrzeli uczniowie klas IV , V i VI.

Przez wiele tygodni młodzi aktorzy-amatorzy przygotowywali się do występu oraz wykonywali dekoracje i stroje. Podczas prób było dużo dobrej zabawy i powodów do śmiechu. Nasi artyści z zapałem wcielali się w role : Woda- Klaudia Konasiewicz
Kropelka Wody- Joanna Gajdka
Ekolog- Janek Świerczyński
Chemik / Rak – Bartek Rogalewicz
Ryby- Paulina Piotrowicz , Kasia Śniada
Uczniowie – Basia Morawska, Asia Wąsek, Paweł Krawczyk
Sumienie – Patryk Szubski
Narrator / Pani myjąca samochód – Agata Sobotka
Po udanym występie z wiarą we własne siły uczniowie przygotowują nowe przedstawienie dla klas I-III pt.: „ Królewna Śmieszka i ekoludki.”

Skąd jest woda, którą pijemy?

W piątek - 26 marca 2010 r. klasa II B pod opieką wychowawczyni p. Agnieszki Meller wybrała się na niezwykłą wycieczkę do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji do Stacji Uzdatniania Wody „Zagajnikowa” znajdującej się przy ul. 15 Pułku Piechoty „Wilków”.
Dzieci zwiedzały stację i otrzymywały odpowiedzi na pytania; Skąd jest woda, którą pijemy? Jak „produkuje” się wodę? A w laboratorium zobaczyły czy pabianicka woda jest dobra, jakie są sposoby badania czystości i składu wody. Otrzymały prezenty w postaci baloników, cukierków i wody mineralnej. Zajęcia były bardzo ciekawe i uzupełniały wiedzę, którą aktualnie realizują uczniowie związaną z wodą oraz z obchodami Światowego Dnia Wody, który był 22 marca pod hasłem „Czysta woda dla zdrowego świata” .




Święto Patrona szkoły oraz Pierwszy Dzień Wiosny

zobacz więcej zdjęć
22 marca w niekonwencjonalny sposób obchodziliśmy Święto Patrona szkoły oraz Pierwszy Dzień Wiosny. Podzieleni na dwie grupy wiekowe bawiliśmy się wykonując różnorodne zadania tematyczne. W klasach I-III głównym zadaniem był projekt, wykonanie prezentacja „Wiosennego stroju dla Stefanii”. Każda klasa zaprezentowała swoje trzy prace podczas szkolnego pokazu mody wiosennej, na którym nie zabrakło profesjonalnego wybiegu dla modelek ( i modeli).
Zgromadzona publiczność z wielkim aplauzem przyjmowała kolejne stroje pojawiające się na wybiegu. Jury miało nie lada problem z wyborem najpiękniejszej kreacji, bo wszystkie były i pomysłowe i niezwykle ciekawe. Po długich naradach za najlepszy strój uznano modele z klasy Ib. Po zakończonym pokazie wszyscy uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenkę „Wiosna”, której nauczenie się było jednym z zadań tego dnia.

W tym czasie uczniowie klas starszych zmagali się z przygotowanymi specjalnie dla nich zadaniami. Były krzyżówki, rebusy i puzzle tematyczne. Te zadania wykonywały klasy podzielone na grupy na czas. najszybciej rozwiązała je klasa VA i to ona zdobyła nagrodę, którą było małe słodkie „co nieco”. Szkolną wiosenną galerię wyeksponowaną w holu na parterze utworzyły prace plastyczne będące ilustracją utworów literackich o wiośnie. Każda klasa miała za zadanie jak najwierniej (i najładniej) odtworzyć wylosowany przez siebie utwór. W tym zadaniu zwyciężyła klasa VIa. Bawiąc się nie zapomnieliśmy o głównej postaci tego dnia – Stefanii Sempołowskiej. Tym razem w ramach klasowych rywalizacji, rozwiązywaliśmy test sprawdzający naszą wiedzę o Patronie szkoły. Podobnie jak ich młodsi koledzy także uczniowie klas starszych uczyli się piosenki „Wiosna”, którą wspólnie zaśpiewali ( nawet kilkakrotnie) na zakończenie akcji „Wiosna ze Stefanią”.

Tego dnia wszystkich uczniów naszej szkoły czekała jeszcze jedna niespodzianka. na Sali gimnastycznej mogliśmy poszaleć na ogromnych „dmuchańcach”. Nasze czujne oko wśród szalejących uczniów dostrzegło także dwóch nauczycieli. Ten dzień w szkole na pewno nie należał do nudnych i z niecierpliwością czekamy na kolejne imieniny naszej Stefanii. Fundatorem nagród oraz słodkiego poczęstunku była Rada Rodziców a pomysłodawcami i organizatorami imprezy p. wicedyrektor Bożena Hańczewska i p. pedagog Dorota Pawłowska.

„Pożegnanie zimy – powitanie wiosny”

zobacz więcej zdjęć
23 marca klasa Ia zaprezentowała montaż słowno-muzyczny pt. „Pożegnanie zimy – powitanie wiosny”. Uczniowie samodzielnie przygotowali scenografie do przedstawienia. Przy dźwiękach muzyki tańczyły kwiaty, płynęła zima do morza, a noc walczyła z dniem. Goście (rodzice, babcie i dziadkowie) nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami. No i proszę – wiosna w końcu nadeszła.





Potyczki z "Kangurem" 2010

zobacz więcej zdjęć
Już po raz kolejny, jak co roku, w naszej szkole odbył się międzynarodowy konkurs „Kangur matematyczny ”. Do konkursu przystąpiło 40 śmiałków, którzy podjęli się trudnej sztuki rozwiązania nietypowych, logicznych zadań. W kategorii „kangurek” (uczniowie klas II) 8 uczniów rozwiązywało 18 zadań o różnym stopniu trudności, za które mogli uzyskać maksymalnie 72 punkty.

W kategorii „maluch” ( III i IV klasy) wystartowało 19 uczniów. Test zawierał 24 zadania. W chwili rozpoczęcia testu uczestnik otrzymuje 24 punkty a maksymalnie może uzyskać 120 punktów. W kategorii „ beniamin”( V i VI klasy) 13 uczniów miało do rozwiązania po 30 zadań. Rozpoczynając test każdy otrzymał 30 punktów i mógł powiększyć liczbę punktów do 150. Zadaniem każdego ucznia było wybranie jednej poprawnej odpowiedzi spośród 5. Na rozwiązanie testu w kategorii „kangurek” uczniowie mieli 60 minut, w pozostałych kategoriach 75 minut.
Wyniki konkursu będą znane dopiero pod koniec maja. Czas spędzony nad pokonywaniem kolejnych trudnych zadań każdemu uczniowi umilił słodki poczęstunek.

Archiwum dla roku szkolnego 2009/10