Adoptowaliśmy Pimpka

W tym roku, w ramach akcji ,, Przytul Zwierzaka”, klasa III a pod opieką pani Violetty Kocik adoptowała z Pabianickiego Schroniska dla Zwierząt pieska Pimpka. Tym samym uczniowie naszej szkoły wstąpili w szeregi kilku innych pabianickich placówek oświatowych, które postanowiły w ten sposób pomóc bezdomnym zwierzętom.

Nasz Pimpuś to mieszaniec, nieduży, ur. ok. 2000/01 roku. Przyjęty został do schroniska 12.06.2009. Z racji wieku nie miał już raczej szansy na znalezienie domu i kogoś, kto zechciałby się nim zaopiekować i pokochać.

Nasi uczniowie wzruszeni losem pieska, postanowili co miesiąc przekazywać na konto schroniska pieniądze, które przeznaczone zostaną na opiekę i wyżywienie pieska. Tym samym stali się jego wirtualnymi właścicielami.

Mamy nadzieję, że choć w ten sposób , uda się sprawić, że piesek poczuje się szczęśliwy. Innych zachęcamy do udziału w akcji i pomocy zwierzętom w schronisku. Comiesięczna wpłata na konto nie jest duża, a może pomóc tym sympatycznym, ale samotnym pieskom.

Lekcja ekologii

4 lutego klasy piąte uczestniczyły w lekcji poświęconej segregacji odpadów. Zajęcia pt. „ Chronię środowisko – segreguję odpady” przeprowadziła p. Anna Szafran – specjalista edukacji ekologicznej z EKO REGIONU Bełchatów. Każdy uczeń po lekcji otrzymał zakładki ilustrujące podejmowane w czasie lekcji problemy.

Trzynastkowicze dołączają do Sieciaków

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas V i VI uczestniczą na lekcjach informatyki w cyklu zajęć poświęconych bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Zainicjował je spektakl profilaktyczno-edukacyjny pt.: „W pustyni i w sieci”, który w grudniu obejrzeli uczniowie klasy Vb, VIb i VIc.

Nauczyciele informatyki pani W. Frydrych oraz p. M. Krawczyk na styczniowych zajęciach z uczniami, wykorzystują bezpłatnie dystrybuowane materiały opracowane przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange.

Kurs składa się z 7 modułów, podejmujących następujące zagadnienia: Moduł I - Wstęp, Historia Internetu Moduł II - Podawanie danych osobowych Moduł III - Znajomi w Sieci Moduł IV - Niebezpieczne treści Moduł V - Przemoc w Sieci Moduł VI - Uzależnienie Moduł VII - Zakupy Szkolenia oparte są na historii postaci z projektu Sieciaki.pl – dzieci znających zasady bezpiecznego Internetu.

Życzymy miłej nauki i zabawy!!

Bajkowa Noc

W piątek 15.01.2010r. nasza szkoła zamieniła się w prawdziwą krainę baśni. Uczniowie klas I-III przekroczyli jej czarodziejski próg o godzinie 18.00. W głównym holu ich oczom ukazała się chatka Baby Jagi, zamek Królowej Śniegu, oraz portrety Królewny Śnieżki i Krasnoludków, Księżniczki na ziarnku grochu, Kopciuszka i innych bajkowych postaci. W baśniową noc wprowadziło dzieci przedstawienie "Śpiąca Królewna" w wykonaniu uczniów klas: 1b, 3a i 4a wystawione w sali gimnastycznej, w której pojawił się imponujący królewski dwór. Aktorzy popisali się prawdziwym talentem wcielając się w dostojne postaci rodziny królewskiej, dworzan, śliczne wróżki oraz tajemniczą Złą Wróżkę. Widzowie z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów, podziwiali przepiękne kostiumy uszyte przez rodziców naszych małych aktorów i bawili sie przy urozmaiconej pod względem nastroju muzyce. Bajka zakończyła się wspólnym balem karnawałowym na weselu Śpiącej Królewny.

Tego wieczoru w całej szkole unosił sie duch baśni. Wszędzie przechadzały się barwne, radosne postacie bajkowe, w które wcielili się nie tylko uczniowie, ale również pani dyrektor i nauczyciele. Po godzinie 23.00 dzieci pełne wrażeń zasnęły w szkolnych i domowych sypialniach. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili,iż tegoroczna nocka była udana. "Trzynastka" to szkoła z poczuciem humoru! Potrafimy się nie tylko wspaniale uczyć, ale i wesoło bawić!

Lekcje przyrody w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym

14 i 18 stycznia z inicjatywy nauczyciela przyrody pani Mileny Krysiak, mimo mroźnej pogody, uczniowie klas VI A i VI B mieli okazję się spotkać oko w oko z ropuchą agą , agamą brodatą czy pytonem królewskim. O tych i innych zwierzętach podczas lekcji w wiwarium ciekawie opowiadał pracownik ogrodu. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji o płazach jednocześnie przyglądając się im i głaszcząc je. Dzieci dowiedziały się między innymi, że kameleon jemeński to najbardziej energooszczędna jaszczurka, która potrafi patrzeć jednym okiem do góry, a drugim do dołu. Wszystkie węże natomiast mają chwytne ogony i nie mają wykształconego zmysłu słuchu. Powiedzenie: „wolny jak żółw” nie do końca jest prawdziwe, ponieważ powolne są tylko żółwie lądowe. Dużym zaskoczeniem dla trzynastkowiczów były przepięknie ubarwione drzewołazy żółtopase i błękitne. Na co dzień łatwiej spotkać płazy niż gady, dlatego też pomysł na lekcję w wiwarium, to ciekawy sposób poznawania przyrody.

Zachęcamy wszystkich do wizyt w Łódzkim ZOO, szczególnie w porze letniej. Za wspaniałą lekcję przyrody swoim nauczycielom, paniom W. Frydrych, S. Muszyńskiej i M. Krysiak dziękują uczniowie.

Aktorski debiut

13 stycznia 2010r. w sali widowiskowej MDK w Pabianicach uczniowie klasy VIa obejrzeli spektakl „Kołysanka dla bałwanka” w wykonaniu dziecięcej grupy teatralnej.
Opowieść o bałwanku, który się zgubił i chce wrócić do domu podobała się wszystkim widzom. Wśród wykonawców spektaklu znalazły się dwie uczennice klasy VIa: Kasia Chmurka i Justyna Jakóbek.