18 Październik 2021 22:17
Menu
Z życia szkoły
Nasi wolontariusze p...
Stefanki 2021
Pożegnanie lata prz...
Wielki człowiek w m...
28.akcja 'Sprzątani...
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
BIP
Menu
Z życia szkoły » Wydarzenia 2011/2012
Z życia szkoły: Wydarzenia 2011/2012
Warsztaty archeologiczne
Dnia 17 września nasza klasa 3b znów odwiedziła muzeum. Tym razem gościliśmy w dziale archeologicznym. Pani Słwomira Ruta i Justyna Ruszkiewicz zorganizowały dla nas warsztaty na wystawie "Spotkanie z archeologią". Ich celem było zapoznanie ze strojami i ozdobami ludności kultury przeworskiej. Mieliśmy okazję poznać to namacalnie: założyliśmy lniane stroje z tamtej epoki i wykonywaliśmy własnoręcznie biżuterię omawianej kultury. Warsztaty były bardzo ciekawie poprowadzone, wzbogaciły naszą wiedzę, dostarczyły ciekawych wrażeń. Podsumowaniem naszej wizyty było pamiątkowe zdjęcie z użyciem tapety fotograficznej. Zapraszamy do muzeum!

Wypieki uczniów
Blok tematyczny "Od ziarna do chleba" to jeden z "najsmaczniejszych" działów realizowanych w klasie trzeciej. Już od pierwszego omawianego tematu w naszej klasie pachniało chlebem. Smakowaliśmy przeróżne rodzaje chrupiącego, ciepłego pieczywa. Rarytasem były dla nas chlebki wypiekane przez naszych rodziców i babcie. Nie chcieliśmy być gorsi i sami postanowiliśmy zabawić się w piekarzy. Po dokładnym zapoznaniu się z przepisem, uzbrojeni w miski, łyżki, fartuszki, mąkę, drożdże, sól, cukier, mleko i wodę przystąpiliśmy do wyrobu ciasta. W pyle mącznym unoszącym się w całej klasie wyłaniały się czerwone od wysiłu i przejęcia nasze twarze. Wiele trudu kosztowało nas odlepienie naszych rąk od misek z ciastem, ale gdy to nam się udało, zaczęły powstawać w naszych dłoniach prawdziwe dzieła sztuki piekarskiej: rogaliki, serduszka, bułeczki, jeżyki, kwiaty ozdobione ziarnami maku, sezamu, dyni, słonecznika, a nawet owsa. Ułożone na brytfannach chlebki powędrowały do szkolnego pieca, gdzie pod czujnym okiem naszego pana kucharza Piotra pięknie się zarumieniły. Najpiękniejszy moment kosztowania naszych wypieków nie obył się bez niespodzianek: utratą i mocnym naruszeniem kilku mleczaków (chlebki były "troszkę" twarde). Radość ze spożywania własnego pieczywa była ogromna. Jesteśmy z siebie dumni!

Klasa 3b w Muzeum Miasta Pabianic
Dnia 17 września nasza klasa 3b znów odwiedziła muzeum. Tym razem gościliśmy w dziale archeologicznym. Pani Słwomira Ruta i Justyna Ruszkiewicz zorganizowały dla nas warsztaty na wystawie "Spotkanie z archeologią". Ich celem było zapoznanie ze strojami i ozdobami ludności kultury przeworskiej. Mieliśmy okazję poznać to namacalnie: założyliśmy lniane stroje z tamtej epoki i wykonywaliśmy własnoręcznie biżuterię omawianej kultury. Warsztaty były bardzo ciekawie poprowadzone, wzbogaciły naszą wiedzę, dostarczyły ciekawych wrażeń. Podsumowaniem naszej wizyty było pamiątkowe zdjęcie z użyciem tapety fotograficznej. Zapraszamy do muzeum!

Wizyta w schronisku
Brak obrazka20 października odbyło się spotkanie z panem Janickim – pracownikiem schroniska dla psów w Pabianicach. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I a, IIa i III b. Pan Janicki opowiadał o psach w schronisku, o zwyczajach i zachowaniu zwierzaków, którymi się opiekuje. Przytaczał przykłady, złego traktowania psów przez właścicieli. Tłumaczył, jak powinny zachowywać dzieci w kontakcie ze zwierzętami. Jako żywe przykłady służyły dwa zaprzyjaźnione psy Blanca i Lusia. Spotkanie z p. Janickim i pieskami sprawiło naszym dzieciom dużo radości. Kolejnym etapem współpracy będzie cykl wizyt uczniów w schronisku w Pabianicach. Pierwsza już w czwartek 27.10. uczniowie klasy V a zawiozą zebrane przez wszystkich uczniów naszej szkoły dary dla podopiecznych schroniska.

Aktorskie talenty
Brak obrazka20 października odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach XII Powiatowy Konkurs Recytacji z elementami gry aktorskiej „Porozmawiajmy poezją”. Wśród najlepszych recytatorów znaleźli się nasi uczniowie: Lena Apanowicz z klasy Va, która zachwyciła interpretacją wiersza K.I. Gałczyńskiego pt. „Strasna zaba wiersz dla sepleniących” oraz Aleksander Włodarczyk i Artur Dubilas z klasy Vc. Chłopcy przekonująco ponarzekali nieco na trudy uczniowskiego życia w wierszu pt. „Uczniowie i nauczyciele”, którego autorką jest pani Monika Mettler. Nad aktorską interpretacją utworów czuwała pani Jolanta Lesman.

Spotkanie Ia z autorem książek
Brak obrazka3 pażdziernika klasa I a udała się do Biblioteki Miejskiej (filia nr 4) na spotkanie autorskie z pisarzem dziecięcym Grzegorzem Kasdepke. Autor wielu bajek i opowiadań dla dzieci, scenarzysta telewizyjnych programów ( Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa ) oraz seriali telewizyjnych w interesujący sposób opowiadał o swojej twórczości, która charakteryzuje się niezwykłym zrozumieniem psychiki dziecięcej i ciepłym humorem. Byliśmy zachwyceni spotkaniem podczas którego, nie tylko słuchaliśmy z wielką uwagą i skupieniem, ale też śmialiśmy się do łez. Niektórzy uczniowie dostali autograf autora. Oby takich lekcji było jak najwięcej. W czasie spotkania zakupiliśmy książkę "Powrót Bartusia czyli Co to znaczy…po raz drugi". Ta książka, tłumaczy znaczenie różnych powiedzeń ( związków frazeologicznych ) jest napisana w formie krótkich opowiadań. Codziennie czytamy fragmenty, świetnie się przy tym bawimy a przy okazji uczymy się znaczenia powiedzeń. Grzegorz Kasdepke jest laureatem wielu prestiżowych nagród: m.in. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za Kacperiadę, Nagrody Edukacja XXI za „Co to znaczy” i „Bon czy ton”.

Dzień Ratownika
Brak obrazka„Bandażować – jak to łatwo zrobić” – pod takim hasłem 19 października po raz piąty w naszej „Trzynastce” odbyły się zajęcia w ramach Dnia Ratownika. Tradycyjnie już głównym celem akcji jest nabywanie umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Jak co roku doskonaliliśmy umiejętność informowania służb ratowniczych o wypadkach. W tym roku szkolnym skupiliśmy się jednak na apteczce pierwszej pomocy i praktycznym jej wykorzystaniu. Prowadzący zajęcia harcerze z Harcerskiego Patrolu Ratowniczego, z harcerskiej drużyny „Parasol” oraz profesjonalni ratownicy przypomnieli uczniom nie tylko wyposażenie apteczki ale przede wszystkim uczyli jak z niej korzystać. Głównym zadaniem stojącym przed uczniami było nabycie podstawowych umiejętności związanych z opatrywaniem ran. Galeria zdjęć z Dnia Ratownika

Wśród bizonów, podziemnymi korytarzami, wąwozem królowej Jadwigi
19.09.2011 klasy II a, IIIb , i VIc pod opieką pań: Anny Krauzowicz , Violetty Kocik, Moniki Metler , Edyty Makowskiej oraz naszego szkolnego kucharza pana Piotra Wilczyńskiego, wyjechały na pięciodniową wycieczkę do Staszowa- miasta położonego w okolicach Sandomierza.

Rajd Papieski
Brak obrazka8 października, w ramach obchodów XI Dnia Papieskiego, odbył się organizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 w Pabianicach, Rajd Papieski. Również z naszej szkoły wzięła w nim udział mała (zaledwie 6 os.), ale radosna i zgrana drużyna, złożona z uczniów klas piatych, którym towarzyszyła s. Helena Skupień. Mimo, że przedstawiciele naszej szkoły byli najmniej liczną reprezentacją, świetnie poradzili sobie z zadaniami, które czekały na kolejnych etapach rajdu. Była to okazja do uczczenia błogosławionego Jana Pawła II, do powtórki wiadomości na temat Jego życia oraz do radosnego przebywania razem.

Sztafetowe biegi przełajowe
29 września uczestniczyliśmy w sztafetowych biegach przełajowych. Po trzy uczennice z każdego poziomu klas (IV-tych, V-tych i VI-tych) biegły wokół stawu na Busince przekazując sobie pałeczkę sztafetową. Na 12 szkół z powiatu zajęliśmy ósmą lokatę. Szkołę reprezentowały: Roksana Wilichowska (4b),Katarzyna Szanda (4a), Klaudia Antoszczyk (4b), rezerwowa: Roksana Kępa (4a), Wiktoria Kubicka (5b),Daria Skibińska (5a), Ola Frydrychowska (5c), rezerwowa: Kasia Pęcina (5c), Ania Bednarek (6b), Wiktoria Mamrot (6b), Zuzia Bałazińska (6a) i rezerwowa: Jula Kluk.

Jesienne biegi
24 września odbył się Bieg Wrześniowy upamiętniający bohaterską walkę w obronie Pabianic XV Pułku "Wilków". Była to nie tylko lekcja historii, ale również możliwość wzięcia udziału w sportowej rywalizacji. Pogoda dopisała, więc i frekwencja była znakomita. Na starcie stanęli uczniowie i uczennice z powiatu pabianickiego. Nie zabrakło również naszych dziewcząt. W tym roku "13-tkę" reprezentowały uczennice z klas IV-ych i V-ych: Roksana Wilichowska (4b), Klaudia Dominiak (5b), Wiktoria Kubicka (5b), Paulina Młostoń (5b) i Kasia Pęcina (5c). Najlepszą lokatę wywalczyła Wiktoria Kubicka zajmując X miejsce na ponad 70 startujących. Dalsze lokaty zajęły Roksana i Kasia oraz Paulina i Klaudia. Cieszy fakt, że dziewczyny mimo tego, że są rok a Roksana nawet dwa lata młodsza od startujących, zajęły całkiem dobre miejsca. Gratulujemy!

Lekcje w Planetarium i obserwatorium
We wrześniu uczniowie klas szóstych mieli okazję zobaczyć niebo nad Łodzią w różnych porach roku...

Sportowy sukces
Brak obrazka29 września odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pabianickiego w sztafetach przełajowych chłopców. Nasza reprezentacja w składzie: Dominik Kacprzyk, Jakub Didoch, Natan Hemer, Przemysław Świętek, Aleksander Włodarczyk, Damian Becker, Adrian Armata, Dawid Kacprzyk, Patryk Kucharski, Jakub Ruzga, Kacper Kozak zajął III miejsce.Opiekunem szkolnego zespołu był p. Sebastian Grzelczyk.

Rozpoczęcie roku szkolnego
Nowy rok szkolny został rozpoczęty! 1 września o godzinie 10.00 zabrzmiał pierwszy w nowym roku szkolnym dzwonek. To znak, że już najwyższy czas pożegnać wakacje i rozpocząć kolejny etap nauki. Uczniowie klas II-VI spotkali się ze swoimi wychowawcami oraz koleżankami i kolegami w salach lekcyjnych. Uczniów klas pierwszych w progach naszej „Trzynastki” przywitała dyrekcja szkoły, pedagog, wychowawcy klas pierwszych oraz koleżanki z szóstej klasy.
Programy realizowane w naszej szkole