Wydarzenia szkolne - Listopad 2008

Narodowe Święto Niepodległości

Brak obrazka Brak obrazka 12 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający Narodowe Święto Niepodległości, wzięli w nim udział uczniowie klasy VI a i wspaniały chór pod przewodnictwem pani Lidii Kwasek.

Święto 11 listopada ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po 123 latach niewoli w 1918 r. stało się niepodległe. W roku bieżącym mija 90 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę –wydarzenia uznawanego za najważniejsze w naszej historii. Brak obrazka Dziś często nie zdajemy sobie sprawy,jak ogromne i trudne problemy stanęły przed Polakami u progu wolności. Jak wiele trzeba było do ich rozwiązania: pracy i pieniędzy, myśli politycznej i ekonomicznej, inicjatywy i codziennego trudu. Warto poprzez takie uroczystości zwrócić się z wdzięczną, myślą ku naszym dziadkom i pradziadkom, wspomnieć, jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska.

Naukowa wizyta w Manufakturze Łódzkiej

Album 'Wizyta w Manufakturze'
więcej zdjęć
6 listopada uczniowie z klas 5b, 5c, 6c i 6a pod opieką p.A.Gras, p.W.Frydrych i p.M.Krysiak pojechali do Manufaktury Łódzkiej na fascynującą, internetową wystawę ze Stanów Zjednoczonych pt. „Robot ZOO”. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej efektywna nauka, to nauka przez zabawę i bezpośrednie doświadczenie. Można się długo uczyć jak funkcjonują organizmy zwierząt, ale najlepiej zobaczyć to na własne oczy.

Główną atrakcja tego projektu jest osiem ogromnych zwierząt-robotów: ssaków, gadów i owadów. Amortyzatory i olbrzymie pompy umieszczone we wnętrzu robotów pozwalają zrozumieć w jaki sposób pracują organizmy (żyrafy, nosorożca, dziobaka, nietoperza, kameleona, muchy, konika polnego czy kałamarnicy), która część ciała jest odpowiedzialna za poszczególne ruchy, jak zwierzęta widzą otaczającą je rzeczywistość. Funkcjonowanie stworzeń w życiu mogli uczestnicy wycieczki poznać ”na własnej skórze” za pomocą nietypowych gier doświadczalnych takich jak: „Traf w muchę”, „Przyssałem się”, „Lepkie stopy”, „mam Cię na oku”, „Słuch Cię widzi”. Każda z gier pozwalała zidentyfikować się z innym zwierzęciem.

Druga część wizyty odbyła się w Eksperymentatorium, gdzie przewodnika opowiadał o różnych zjawiskach występujących w przyrodzie, będących wynikiem praw fizycznych rządzących naszym światem. Lekcja ta wsparta była doświadczeniami na eksponatach znajdujących się w muzeum. Najwspanialszą częścią tych zajęć było samodzielne buszowanie po całym Eksperymentatorium i własnoręczne przeprowadzanie różnych doświadczeń. Mogliśmy oglądać „czary mary” we własnym wykonaniu. Ta wycieczka na pewno przyczyniła się do lepszego rozumienia otaczającego nas świata.